Strona 1 z 6
Lektury na każdą porę roku
: 13 lip 2016, 18:21
autor: Gaston de Senancour
Jestem dziś w doskonałym nastroju, w dodatku po odprężającej wizycie w bibliotece i po tradycyjnym obchodzie ulubionych księgarni. W portfelu nieco luźniej, ale polowanie uważam za wyjątkowo udane. Może pochwalicie się Państwo listą aktualnych lektur?
U mnie w tej chwili wygląda to tak:
- (1) Paweł Rojek, Awangarodwy konserwatyzm. Idea polska w późnej nowoczesności;
(2) Eric Hobsbawm, Wiek Imperium. 1875-1914;
(3) Howard Zinn, Ludowa Historia Stanów Zjednoczonych;
(4) Jean Raspail, Obóz świętych;
(5) Michel Leiris, Wiek męski.
Dwie ostatnie to beletrystyka, trzy pierwsze - literatura faktu. W przypadku Raspaila wreszcie udało mi się wyszarpać własny egzemplarz - dotychczas skazany byłem na bibliotekę. Chciałbym się z tym uporać przed końcem sierpnia. A jak to wygląda u Państwa?
Re: Lektury na lato
: 13 lip 2016, 19:57
autor: RomanoPorfavor
Ja kończę (drugi raz, po paroletniej przerwie) S. Żiżek "Rewolucja u bram. Pisma Lenina z roku 1917" i odczuwam braki we własnej podbudowie teoretycznej do właściwej recepcji niektórych elementów. W kolejności czeka drugie podejście do przerwanej niegdyś lektury L.Trocki "Moje życie". Tyle z intelektualnych, w międzyczasie poczytuje różne książki o charakterze rozrywkowym - H. Claus "Cały smutek Belgii", klasyczny "Dzikowy skarb" Karola Bunscha a na deser, kiedy mi smutno, fragmenty z mikronacyjnego kolegi: M. Zygmunt "Lata walk ulicznych".
Re: Lektury na lato
: 14 lip 2016, 18:19
autor: matmax
U mnie w tej chwili w trakcie
Korea Północna. Paradoksy polityki Kimów B. Courmonta, ale niestety, to bardzo przeciętna książka. W ciągu ostatniego roku najbardziej na mnie zrobiły wrażenie
Egipt. Haram halal Kalwasa,
Jedwabnik Rowling i
13 pięter Springera.
W kolejce na Kindlu czeka 70 książek i liczba ta nie zmienia się mimo czytania ~40 rocznie, zadziwiająco łatwo operuje się wirtualnymi pieniędzmi, by kupować wirtualne przedmioty.
Re: Lektury na lato
: 22 lip 2016, 15:35
autor: Gaston de Senancour
Odświeżam i przypominam o moim pytaniu. Co czytacie?
PTR pisze:Tyle z intelektualnych, w międzyczasie poczytuje różne książki o charakterze rozrywkowym - H. Claus "Cały smutek Belgii"
Coś mi się obiło o uszy, podobno już klasyka i podobno niestrawna językowo. Dobre? Rekomendowałby Pan?
Re: Lektury na lato
: 22 lip 2016, 22:46
autor: RomanoPorfavor
Gaston de Senancour pisze:Coś mi się obiło o uszy, podobno już klasyka i podobno niestrawna językowo. Dobre? Rekomendowałby Pan?
Osobiście - tak. Czy Towarzyszowi? To zależy od Towarzysza odporności. Fronda na pewno nazywałaby tę książkę obrazoburczym atakiem na kościół, homopowieścią (choć te wątki niespecjalnie są rozbudowane) i tak dalej.
Nie czyta się łatwo - ciężko jest utrzymać wątek i ogarnąć "całość". Ale to kwestia stylu i tematu (wspomnienia dojrzewajacego w czasie wojny chłopaka). Język jako taki mnie nie raził, no, ale ja czytuję o wiele bardziej obsceniczne książki.
Re: Lektury na lato
: 23 lip 2016, 09:28
autor: Tomasz von Habsburg
Polecę coś bardziej klasycznego:
- Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
(-)Tomasz von Habsburg
Re: Lektury na lato
: 28 lip 2016, 13:45
autor: RomanoPorfavor
Tomasz von Habsburg pisze:Polecę coś bardziej klasycznego:
- Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
To chyba jak się ma maturę.
Re: Lektury na lato
: 28 lip 2016, 13:53
autor: Tomasz von Habsburg
PTR pisze:To chyba jak się ma maturę.
Według mnie to dobra książka (nie tylko na maturę) z głębokim tekstem.
Ja osobiście ją też lubię z tego powodu, że jestem pasjonatem starożytnego Rzymu.
(-)Tomasz von Habsburg
Re: Lektury na lato
: 28 lip 2016, 14:33
autor: RomanoPorfavor
Tomasz von Habsburg pisze:Według mnie to dobra książka (nie tylko na maturę) z głębokim tekstem.
"Głębokim tekstem"? Na Wandę... owszem, żywą akcją, owszem, przygodową, ale co do głębi to jest równie głęboka jak nawrócenie Kmicica w Potopie.
Ja osobiście ją też lubię z tego powodu, że jestem pasjonatem starożytnego Rzymu.
W temacie polecam raczej "Ja, Klaudiusz" Gravesa. Na pewno więcej wiarygodnych informacji można stamtąd wyciągnąć, niż od Sienkiewicza.
Re: Lektury na lato
: 28 lip 2016, 14:36
autor: Tomasz von Habsburg
PTR pisze:W temacie polecam raczej "Ja, Klaudiusz" Gravesa. Na pewno więcej wiarygodnych informacji można stamtąd wyciągnąć, niż od Sienkiewicza.
Dziękuję bardzo. Kiedyś na pewno przeczytam.
(-)Tomasz von Habsburg
Re: Lektury na lato
: 28 lip 2016, 22:03
autor: Ivo
Teraz czytam to w autobusach w drodze do pracy:
The Baroque Cycle Stephensona
http://www.nealstephenson.com/baroque-cycle/
"Quickliver" póki co daje radę, nawet szarża husarii pod Wiedniem jest:P
Myślę, że na tyle popularna książka, że po polsku też na pewno jest. Polecam.
Oprócz tego jadę po kolei Cormaca McCarthy'ego a ze staroci uzupełniam se powieść angielską ("Lady Chatterley's Lover" teraz).
Niestety czytam symultanicznie po 4 książki na raz i szybko się kończo więc tym bardziej doceniam ten wątek - coś sobie pewnie tu znajdę wśród polecanych.
Re: Lektury na lato
: 28 lip 2016, 22:32
autor: Tannegard
U mnie czasu jak na lekarstwo, lecz staram się nie tracić kontaktu. Ostatnio udało mi się doczytać Tajemnicę początków Polski - M. Gędka. Mogę też polecić (aktualnie na warsztacie) Kroniki Ziemi - Zachari Sitchina. Przez wielu uważanego za pseudonaukowca, przedstawia ciekawe spojrzenie na początki ludzkości. Formułuje, wyszukuje nazwijmy to mocno naciągane dowody na poparcie swoich tez, nie mniej z ciekawością się czyta. Może się uda coś doczytać do końca w wakacje. ;)
Re: Lektury na lato
: 31 lip 2016, 22:19
autor: Gaston de Senancour
Ktoś jeszcze?
Re: Lektury na lato
: 12 sie 2016, 17:03
autor: matmax
Ostatnio spodobały mi się
Sowietstany, podróżniczy przegląd postsowieckich krajów ze -stan na końcu.
W tej chwili przechodzę przez
Byliśmy przyszłością - wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w ruchu kibucowym. Zadziwiająco wciągająca dla mnie lektura, choć skupia się wyłącznie na autorce i jej najbliższym otoczeniu.
Poza tym, dzisiaj natrafiłem na porządnej wielkości reportaż NY Times o ostatnich parunastu latach w świecie arabskim. Czyta się wyśmienicie.
http://www.nytimes.com/interactive/2016 ... p=cur&_r=1
Re: Lektury na lato
: 12 sie 2016, 17:25
autor: Vladimir von Lichtenstein
Polecam Tomasza Manna, którego co prawda poznałem na moich studiach jako lekturę obowiązkową, ale noblista mnie oczarował, więc w to lato przewertowałem raz jeszcze to, co już czytałem i sięgnąłem po nowe pozycje. Nie polecam Manna w oryginale, chyba że ktoś zna doskonale język niemiecki.
Co mogę zaoferować: "Buddenbrookowie", cudowna historia upadku bogatej, wpływowej rodziny, konflikt na linii mieszczanin-artysta (który przewija się w wielu dziełach Manna); "Tonio Kroeger", wspaniała nowela, jak i "Śmierć w Wenecji", i oczywiście "Zauberberg".
Z lżejszych książek polecam klasyka Mario Puzo lub Anche Min, która, jak sądzę, przedstawiła ciekawą wersję biografii ostatniej cesarzowej Chin.
A jeśli już mówimy o upadku monarchii w Chinach. Może ktoś z tutaj obecnych czytał "Byłem ostatnim cesarzem Chin" Pu Yi? Niby to jakaś autobiografia, natknąłem się na nią w antykwariacie pewnego razu, ale nie zdecydowałem się na zakup. Zastanawia mnie, czy książka nie była napisana pod dyktando chińskich komunistów.
Re: Lektury na lato
: 16 sie 2016, 16:01
autor: Gaston de Senancour
Vladimir Iwanowicz pisze:Polecam Tomasza Manna, którego co prawda poznałem na moich studiach jako lekturę obowiązkową, ale noblista mnie oczarował, więc w to lato przewertowałem raz jeszcze to, co już czytałem i sięgnąłem po nowe pozycje. Nie polecam Manna w oryginale, chyba że ktoś zna doskonale język niemiecki.
Skoro mowa o Tomaszu Mannie, gorąco polecam Wyznania człowieka apolitycznego.
Re: Lektury na lato
: 16 sie 2016, 22:28
autor: RomanoPorfavor
Ja dziś przy okazji przykręcania półek na książki i tych książek ustawiania otrzymałem co najmniej kilka smakowitych pozycji. Jak je skonsumuję to podzielę się wrażeniami.
Re: Lektury na lato
: 17 sie 2016, 19:01
autor: Gaston de Senancour
PTR pisze:Ja dziś przy okazji przykręcania półek na książki i tych książek ustawiania otrzymałem co najmniej kilka smakowitych pozycji. Jak je skonsumuję to podzielę się wrażeniami.
Czekam z niecierpliwością. A innych zapraszam do przedstawienia własnych list, do końca lata zostało jeszcze kilka tygodni.
Re: Lektury na lato
: 17 sie 2016, 19:17
autor: Vladimir von Lichtenstein
Gaston de Senancour pisze:Vladimir Iwanowicz pisze:Polecam Tomasza Manna, którego co prawda poznałem na moich studiach jako lekturę obowiązkową, ale noblista mnie oczarował, więc w to lato przewertowałem raz jeszcze to, co już czytałem i sięgnąłem po nowe pozycje. Nie polecam Manna w oryginale, chyba że ktoś zna doskonale język niemiecki.
Skoro mowa o Tomaszu Mannie, gorąco polecam Wyznania człowieka apolitycznego.
Zapewne napisane po 1945?
Re: Lektury na lato
: 17 sie 2016, 19:20
autor: Gaston de Senancour
Vladimir Iwanowicz pisze:
Zapewne napisane po 1945?[/justify]
Ha, właśnie nie. Wydał to w 1918, a pisał chyba przez większą część Wielkiej Wojny.